Kariotyp z limfocytów krwi obwodowej w Laboratorium Badań Genetycznych w Lublinie

Kariotypem nazywane są właściwe dla każdego organizmu zestawy chromosomów, które znajdują się w komórkach somatycznych (czyli tych, które nie są płciowymi) i mają charakterystyczną morfologię i liczbę. Wspomniane chromosomy to skomplikowane struktury, zawierające w sobie bardzo precyzyjne informacje genetyczne. Badanie kariotypu polega natomiast na określeniu zarówno liczby, jak i struktury chromosomów, co pozwala na bardzo wczesne wykrycie różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Badanie kariotypu

Badania kariotypu w Lublinie - oferta

Badanie kariotypu z limfocytów to bardzo precyzyjne badanie, które powinno być wykonywane pod okiem specjalistów. Wśród miejsc, w których można je wykonać, wyróżnia się Laboratorium Badań Genetycznych w Lublinie, które posiada je w swojej bogatej ofercie. Pracujący w tym miejscu profesjonaliści posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie z zakresu badań genetycznych, dzięki czemu pacjent może mieć pewność, że jest w dobrych rękach i cała procedura przebiegnie zgodnie z planem, a wyniki będą rzetelne i zgodne z prawdą.

Badanie cytogenetyczne kariotypu z krwi obwodowej - jak przebiega?

Bardzo ważną kwestią przed badaniem kariotypu krwi jest to, żeby pacjent, u którego ma zostać ono wykonane, w dniu pobrania materiału do badań był na czczo. Do wykonania badania potrzebna będzie próbka krwi, którą pobiera profesjonalny personel medyczny w punkcie poboru. Zanim to jednak nastąpi, należy uzgodnić wszystkie detale dotyczące badania ze specjalistą (tzw. wywiad).

Badanie określające kariotyp z krwi - wskazania

Wskazań do tego typu badań jest całkiem sporo. Wśród nich znajduje się m.in. kliniczne podejrzenie aberracji chromosomowej liczby lub struktury chromosomów. Dzięki takiemu badaniu można potwierdzić lub wykluczyć wystąpienie zespołu Downa czy zespołu Turnera. Do wskazań zalicza się również fenotyp dziecka, który może sugerować bliżej nieokreśloną aberrację chromosomową, niepowodzenia rozrodu czy zaburzenia cielesno-płciowe.